Základní těsto na quiche (slaný koláč)

Quiche je jedním z mých nejoblíbenějších pokrmů. Vždy se s tímto slaným koláčem zavděčíte a kombinace surovin do náplně jsou téměř nekonečné. Do základního těsta vždy  přidám něco navíc dle zvolené náplně. U parmazánového quiche je to samozřejmě parmazán a k tomu jarní cibulka. U každého receptu vždy napíši svůj postup, ale pro pořádek přidávám i recept na základní těsto na quiche.

Je třeba říci, že receptů na toto těsto je nepřeberné množství. Tento je mou vlastní variantou vytvořenou z různých receptů, která se mi osvědčila. S těstem se dobře pracuje a chuť je skvělá.

Co je to quiche? Quiche (čti kiš) je francouzský slaný koláč z křehkého těsta. Nejčastěji se setkáte s pojmem Quiche Lorraine, který je naplněn směsí rozšlehaných vajec, mléka nebo smetany, kousky slaniny a sýru gruyere. Existuje však mnoho dalších variací tohoto oblíbeného koláče.

Doba přípravy: 10 min + 60 min chlazení + 10 – 15 min první pečení

Ingredience: 

  • 200 g hladké mouky
  • 100 g másla (studeného, z lednice – nakrájené na kostičky)
  • 1 žloutek
  • 3 – 4 lžíce studené vody
  • špetka soli

Co budete dál potřebovat:

  • pečící nádobu na quiche (průměr 28 cm)
  • pečící papír
  • fazole

Postup:

Do odváženého množství hladké mouky přidáme vychlazené nakrájené máslo a pomocí prstů vytvoříme „drobenku“. Máslo se nesmí s moukou spojit v těsto, výsledek má být podobný právě zmíněné drobence. Poté přidáme ke směsi žloutek, studenou vodu (studená proto, aby se nám zachované kousíčky másla nerozpustily), sůl a až nyní opatrně směs spojíme. Je důležité s těstem pracovat jen tak dlouho, dokud se nespojí = nepropracovávat, pouze spojit (je možné přidat i další lžíci vody, pokud těsto nedrží). Základní těsto na koláč je tzv. křehké těsto, kde právě onu křehkost zajišťují zachované kousíčky másla. Z těsta vytvoříme kouli, kterou dáme do potravinářské fólie a necháme cca 1 hodinu odpočívat v lednici. (Dle mých zkušeností stačí těstu v lednici i mnohem kratší doba, např. i 15 min – na konečném výsledku jsem nezaznamenala žádné podstatné rozdíly, záleží tedy na Vašich časových možnostech). Pokud budete mít těsto v lednici delší dobu, nechce jej chvíli povolit v pokojové teplotě, aby nebylo příliš tvrdé.

vfdsg
„drobenková“ směs

 

 

 

 

testo

Jakmile bude těsto odležené, vyndáme jej z lednice a připravíme si pečící nádobu (kulatou, vlněnou – typickou pro quiche nebo jinou kulatou vhodnou k pečení). Nádobu není třeba vymazávat. Těsto si buď můžeme rozválet, vložit do formy a přitlačit k okrajům nebo jej můžeme přímo natlačit do formy pomocí rukou (doporučuji raději tenčí vrstvu těsta, aby dominantní složkou zůstala náplň). Až máme těstem vyloženou formu i po okrajích, těsto propícháme vidličkou a položíme na něj pečící papír a zatížíme ho fazolemi či jinou luštěninou. Jde o tzv. pečení naslepo. Takto připravené těsto vložíme do trouby vyhřáté na 185°C. Pečeme 10 – 15 min. Poté vyndáme a necháme chvíli chladnout.

testoo
Těsto před pečením

Na předpečené těsto nalijeme vybranou náplň a pečeme na 180°C 20 – 30 minut.

TIP: Hladkou mouku můžete nahradit např. žitnou moukou. Při takovémto postupu dělám vždy mix 70% žitné a 30% mouky hladké.


1 komentář u „Základní těsto na quiche (slaný koláč)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *