Žampionové risotto s lanýžovým olejem

Další variace na mé oblíbené risotto, které navíc patří k těm jednodušším. Houby se dají použít jakékoliv, nicméně žampiony jsou k dostání celoročně a jejich chuť je skvělá! Lanýžový olej navíc risottu dodá další zajímavou chuť. Doporučuji použít kvalitní olej, jeho pořizovací cena však není zrovna nízká.  Postačí tedy i lanýžový olej, který je k dostání v supermarketem (např. Globus). Takže stačí pár základních surovin, vývar a můžete vykouzlit luxusní oběd či večeři:).

ris1

 

Náročnost: střední

Doba přípravy: cca 40 minut

Počet porcí: 2

 

Ingredience:

 • 3 lžíce másla
 • olivový olej
 • 1 šalotka
 • 250 g žampionů
 • 250 g rýže vhodné na risotto (Arborio, Carnaroli nebo Acquerello)
 • 1,5 dc bíleho vína
 • 1 l horkého vývaru (z masa či hub a zeleniny)
 • 75 g parmazánu
 • citrónová šťáva
 • 1,5 stroužku česneku
 • lanýžový olej
 • sůl a čerstvě mletý pepř

 

Co budete dál potřebovat:

 • větší hluboká pánev, nejlépe s tlustším dnem (pokud (stejně jako já) nejste jejím majitelem, použijte středně velký hluboký hrnec)

 

ris

 

Postup:

 1. Připravte si horký vývar. Pro samotnou přípravu risotta je horká tekutina základní ingrediencí. (Můj tip: Aby nebylo nutné pokaždé vařit nový vývar, předpřipravte si jej a zamrazte. Poté vždy jen vývar rozpustíte a můžete jej používat mimo jiné i do omáček či polévek.)
 2.  Jemně nakrájenou šalotku dejte zpěnit do rozehřátého tuku (1 lžíce másla a 2-3 lžíce olivového oleje). Šalotku restujte dokud nepovolí a nezměkne. Neměla by chytat zlatavou barvu, ale naopak by měla v risottu splynout se zrníčky rýže.
 3. Očištěné a na plátky nakrájené žampiony (menší část si odložte na později) přidejte k šalotce a restujte . Houby do sebe nejprve nasají všechen tuk (proto případně přidejte olivový olej), poté pustí vodu, v tuto chvíli ještě chvíli restujte, dokud se neodpaří voda.
 4. K šalotce a houbám přidejte trošku olivového oleje a poté připravenou rýži a opět restujte cca 30 – 45 sekund, tak aby se každé zrníčko rýže obalilo tukem. Poté přilijte víno a nechte na středním plameni, za občasného míchání, tekutinu odpařit (v tomto množství trvá proces pár sekund).
 5. Jakmile je víno odpařené, přidejte 1 – 2 naběračky horkého vývaru. Po každé, když se tekutina odpaří, přidejte další naběračku a tento proces opakujte dokud není rýže hotová – tedy na skus (nesmí být příliš měkká, ale ani příliš tvrdá). OD RISOTTA VŠAK NIKDY NEODCHÁZEJTE!
 6. Před poslední naběračkou vývaru přidejte k rýži půlku najemno nasekaného česneku.
 7. Risotto stáhněte z ohně. Přidejte lžíci másla, nastrouhaný parmazán a nechte 2 minuty odpočinout pod pokličkou. Poté rychle zamíchejte a dle potřeby dochuťte solí, pepřem a citrónovou šťávou.
 8. Zbylé žampiony orestujte na kapce olivového oleje. Stáhněte z ohně a přidejte velmi  jemně nasekaný česnek, sůl, pepř, citrónovou šťávu a lanýžový olej.
 9. Risotto podávejte s pár kapkami lanýžového oleje a opečenými žampiony.

 

TIP:  U másla si dejte pozor na nízký stupeň přepalování, raději máslo rozehřejte pomalu na slabém plameni.

TIP: Rýže má mít konzistenci al dente – tedy na skus. Během procesu přilévání, vypařování horkého vývaru a promíchávání, se z rýže uvolňují škroby, které mají za důsledek následnou krémovitou konzistenci risotta.

TIP: Ze žampionů můžete odstranit nožičky a použít do vývaru.

TIP: Vývar si můžete připravit i jednodušše před přípravou risotta. Ideální je kuřecí vývar, kdy pro dosažení nejlepší chuti dejte kuřecí skelety a odřezky péct na 210°C do zlatova. Na směsi oleje a másla orestujte cibuli, kořenovou zeleninu a nožičky ze žampionů. Přidejte pečené kuřecí i s výpekem, zalijte vodou tak, aby bylo vše ponořeno. Tekutinu nechte zavařit, seberte pěnu z povrchu a nechce vařit na středním plameni po dobu max. 2 h (poté má vývar tendenci hořknout).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *