Babyborn on the way! Aneb jak to mám teď s jídlem.

 

Po pěti měsících, kdy prožívám zásadní životní (a tělesné) změny, jsem se rozhodla sepsat článek trošku mimo food kategorii. Jste u mne zvyklí na krátké články s recepty, kdy jsem si rozsáhlejší povídání nechávala pro sebe a brala blog opravdu věcně. Zkusím tedy trošku vybočit ze své komfortní zóny a podělit se o své dojmy, poznatky a pocity z toho období plného změn:).

 

Aktuálně jsem na začátku 6. měsíce a malej si pěkně roste a buduje zřejmě velký pokojíček. Zrovna teď mám klidné období, kdy i chvílemi přemýšlím, jestli tam v tom břiše vůbec někdo je. Od začátku to tak ale rozhodně nebylo. První věc, která mi zasáhla znatelně do života byly změny chutí.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

JÍDLO A BABYBORN

V prvním trimestru jsem zažívala trošičku muka. Jediné na co jsem měla chuť byl McDonald´s, párek v rohlíku, všemožné čerstvé pečivo, pribináček, dukátové buchtičky nebo toast s takovým tím plastovým sýrem ve čtverečkových obalech. Joo, a taky hora sladkého – čokolády, tatranky a hlavně všechno, co jsem roky nejedla. Ze zdravých věcí jsem dokázala sníst jen pomeranč nebo banán. Výhodou je ale to, že k určitým věcem si tělo ihned vytvořilo averzi. V prvních měsících se mi začala vyloženě hnusit káva (má milovaná káva!!! nechápu), neměla jsem vůbec chuť na alkohol – takže jsem obojí přirozeně vynechávala. A co se týče tvorby receptů na blog – 0!! Nedokázala jsem NIC vyplodit! Do toho všeho mi bylo skoro nonstop špatně. Naštěstí se tohle malé neštěstí během 4. měsíce zlomilo. Začala jsem se cítit dobře. Nevolnosti byly pryč a s nimi i chuť na ty nejhorší jídla, co si dokážete představit. Přiznávám, pizzu bych jedla neustále – ale to byl vždy můj standard:). Teď se pro změnu cpu neustále jahodami, jogurtem, vločkami. Chutná mi zase zelenina a vracím se ke svému klasickému stravování. Nojo, až na tu chuť na sladké, kterou nedokážu absolutně krotit.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V těhotenství není obecně doporučená konzumace syrového masa a plísňových sýrů. Takže trpím. Tatarák bych jedla po kilech a sýry, které vypadají, že brzy odejdou po svých..ani nemluvím. Nemůžu se dočkat až si je zase dám. Nicméně potravin, které nejsou v době očekávání vhodné je spoustu. Myslím, že je vše třeba brát s rozumem. Tak, abyste neublížili mimču, ale zároveň těhotenství přeci neznamená být na dietě. Stačí, že si jako těhule prostě nedáte čerstvě načepovaný půllitr Plzně a musíte se spokojit s pivem nealkoholickým (mezi námi, ještěže to nealko vymysleli:D). Tělo si řekne samo, co je pro něj dobré a co potřebuje. Mezi další nevhodné potraviny patří i určité druhy ryb – např. makrela, pak také ředkvičky a nepasterizované výrobky. Doporučuji jíst vždy jídlo, co nejčerstvější. Takže si nenavařte na týden na dopředu;). Při návštěvě restaurací si vybírejte prověřené podniky. Pokud se chystáte zrovna na těstoviny, doporučuji najít podnik, kde podávají i bezlepkovou variantu. Důvod je jednoduchý – bezlepkové těstoviny jsou objednávány méně často a tak bývají připravovány čerstvé (nepředvařené) – v Brně doporučuji rozhodně Butcher´s – kromě těstovin si zde dáte i skvělý a měkký, i když well done propečený, steak. Tam to opravdu umí;).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jsem zvědavá, jak se mi budou chutě dál vyvíjet a měnit – zrovna teď mám závislost na bezkofeinovém latté s nějakým dobrým sirupem:D. Respektive nedávám si přímo kávu bez kofeinu, ale latté připravené z ristretta. Pro některé to může znít zvláštně, ale pravda je taková, že právě ristretto obsahuje ze všech káv nejméně kofeinu. Při přípravě kávy se kofein totiž začíná uvolňovat až po několika sekundách – čím déle necháte kávovou dávku tedy téct, tím více kofeinu se do nápoje dostane. Je to tedy jednoduché – k mém oblíbeném latté je minumum kofeinu, minimum škodlivých látek a vyhnu se tak chemicky upravené kávě bez kofeinu;).

 

P.S.:  Nejlepší je, když partner drží aktuálně půst a tak musíte vařit vše bez masa! Takže se rozšiřuje zástup jídel, co si teď prostě nedáme. Abysme se nakonec necpali pořád jahodovými knedlíky!:D To by mi totiž šlo:D.

 

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *